İŞ HİJYENİ LABORATUVARI

TOZ ÖLÇÜMÜ

Toz Ölçümü Nedir?

_

Toz ölçümü, maruziyet ve işyeri ortamı ölçümleri olarak ikiye ayrılır. Toz tipi de solunabilir toz ve toplam toz olarak ikiye ayrılır.

ortam toz ölçümleri

Maruziyet Ölçümü ile Ortam Ölçümü Arasındaki Fark Nedir?

_

Maruziyet ölçümleri, yasal mevzuatımızda sınır değerler ile karşılaştırılabilen ölçümler olup işyerindeki bir çalışan veya homojen çalışan grubunun ilgili toza hangi konsantrasyonlarda maruz kaldığını bilmemizi sağlar. Solunabilir toz için sınır değer 5 mg / metreküp iken toplam toz için sınır değer 15 mg / metreküp’tür.

Ortam ölçümleri ise, yasal mevzuatımızda sınır değerler ile karşılaştırılamaz ancak işyerine ait yoğunluk haritası çıkartılmasında faydalıdır. Özellikle toz tipi bilinirse toplam tozun yoğunluğuna göre patlama alt-üst sınırları ile karşılaştırılarak patlama riski oluşturup oluşturmadığı bilinebilir.

Solunabilir Toz ve Toplam Toz Nedir

Solunabilir toz , burun, ağız ve yutak kanallarını geçip akciğerin içerisinde alveollere kadar giren çapı 5 mikronun altındaki tozlara denir ve bu tozlar insan sağlığını ciddi olarak tehdit eder.(Etkisi olmayan inert tozlar hariç.)

Toplam toz , çapı 5 mikron ila 100 mikron arasında olan ve burun ile yutakta biriken tozları ifade eder.

Her iki toz tipi de insan sağlığı için zararlıdır.  

Toz Ölçümü Kaça Ayrılır?

İş hijyeni açısından toz ölçümleri kişisel toplam toz ölçümleri ve kişisel solunabilir toz ölçümleri olmak üzere 2 tip olarak ele alınmaktadır. İki tip olan toz ölçüm metotlarında numune alma ekipmanları farklıdır. Toz ölçümlerini hem solunabilir hem de toplam toz olarak ölçtürmeniz gerekmektedir.

Toz Ölçümleri Nasıl Yapılır?

Solunabilir toz ölçümleri: Tanecik boyutu 5 mikron ve altında olan tozlardan oluşmaktadır. Bu tür tozların ölçümü siklon toz ölçüm başlığı ile yapılmaktadır.

Toplam toz ölçümleri: Tanecik boyutu 10 mikron ve altında kalan tozlardır. Bu tür tozların ölçümü toplam toz başlığı ile yapılmaktadır.

Belirtilen toz ölçüm metotları da pompa ve uygun toz ölçüm başlıkları ile yapılmaktadır. Ölçümler TS 689 da belirtilen numune sayısı ve numune alma süreleri baz alınarak yapılmaktadır. TS 689 a göre en çok kullanılan numune sayısı ve numune alma süresi minimum 2 saatlik ve 1 numune olarak belirtilmiştir. Kişisel solunabilir toz ölçüm yapılacak olan personelin birçok göre yapmasın halinde yapılan her işe ait toz ölçümlerinin yapılması gerekmektedir.

Hangi Metotlara Göre Ölçüm Yapılmaktadır?

Akreditasyon ve yeterlik belgemizden metotlarımızı kontrol edebilirsiniz.

Şahit Numune Kullanımı

Ölçümlerin doğru sonuç vermesi için her noktada gerçek numuneye ek olarak bir adet de şahit numune kullanılmaktadır.

Ölçüm Cihazlarınızın Düzenli Kalibrasyonu

Ölçümlerin doğruluğu açısından cihazlarımızın belirli periyotlarla güncel kalibrasyonları yaptırılmaktadır.

İletişim kanallarımızdan bize ulaşarak raporunuz hakkında anlaşılmayan noktaları sorabilir ve sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Toz Ölçüm Hizmeti İçin Teklif

Çevrimiçi durumda ise sağ alttaki menüden müşteri temsilcimiz veya 0850 302 44 02 `yi arayıp müşteri temsilcimiz ile görüşerek teklif isteyebilirsiniz. E posta adresimiz olan satis@gelisimolcum.com.tr adresine de e posta göndererek teklif alabilirsiniz.

 

ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Hizmetlerimizden Yararlanmak İçin Formu Doldurabilirsiniz

Bizimle iletişim geçerek hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. GELİŞİM OSGB‘nin profesyonel hizmetlerinden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

    Gelişim Ortak Sağlık Güvenlik Birimi 

    Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.